Aktualitātes

Filmas "Freimis. Mārtiņš Freimanis" DVD

7. februārī izdota A. Krieva dokumentālā filma "Freimis. Mārtiņš Freimanis". Ziedojot 15 EUR ikvienam ir iespēja saņemt filmas DVD https://www.mff.lv/donate/project/10

vairāk

Veltījumi Mārtiņa Freimaņa dzimšanas dienā. Top grāmata un īpašs dziesmu albums

 

7. februārī, dziedātājam, dzejniekam un dziesmu autoram Mārtiņam Freimanim būtu apritējuši 40 gadi.  Taču 2011. gada 27. janvārī viņa dzīvība izdzisa un, nu, jau sešus gadus mums ir tikai atmiņas, dziesmas, fotogrāfijas, videoklipi, nošu un dzejoļu grāmata, piemiņas koncerti un koncertu ieraksti, konkursi, filmas ar Freimaņa dalību un filmas par Mārtiņu pašu. Tik īss mūža gājums, bet tik liels un joprojām aktīvs ir viņa atstātais mantojums un tas, ko viņa draugi un laikabiedri, viņu pieminot, ir radījuši un apkopojuši. Tik svarīgs viņš mums ir bijis un joprojām ir.

Katru gadu, pieminot Freimani notiek koncerti un piemiņas pasākumi dažādās Latvijas vietās, arī viņa dzimtajā Aizputē un Liepājā, kur Mārtiņš pavadīja savus jaunības gadus un strādāja par angļu valodas skolotāju Liepājas 1. ģimnāzijā. Tāpēc arī skolas ikgadējais pasākums “Koru kari” šogad tiek veltīts Freimaņa daiļradei. Šobrīd ģimnāzijas jaunieši aktīvi mācās Mārtiņa dziesmas un gatavo priekšnesumus.  “Koru kari” notiks 13. aprīlī. Dziesmas skanēs liepājnieka Viļņa Kronberga sagatavotajās apdarēs. 

Savukārt Aizputē, telpās, kur reiz notika Mārtiņa Freimaņa pirmo muzikālo apvienību - grupu "Ilze" un "Trīsstūris" mēģinājumi,  Mārtiņa bijusī klases audzinātāja Ināra Zālīte iekārtojusi un izveidojusi jauniešu klubu "Tu esi mans draugs". Tajā rodamas un apskatāmas Mārtiņa Freimaņa personiskās lietas, dažādas fotogrāfijas, dziesmu teksti viņa rokrakstā, kā arī citas Freimaņa mīļlietiņas.  Jaunieši šajā klubā darbojas gan, uzturot dzīvu mūziķa piemiņu, rīkojot dažādus pasākumus, kā arī tā ir vieta, kur jauniešiem tikties un radoši darboties. 7. februārī  jaunieši ar kliņģeri un dziesmām - svinēs Mārtiņa dzimšanas dienu. 

Lai atcerētos Mārtiņu un nosūtītu viņam sveicienus uz debesīm, Aizputes novada jaunieši sadarbībā ar jauniešu “Ideju māju” ir ierakstījuši dziesmu “Pie Dieviņa gari galdi” un publicējuši īpašu vēstuli Mārtiņam uz debesīm. 

Pie Dieviņa gari galdi: https://www.youtube.com/watch?v=-bSHRnmq9SY

Savukārt Mārtiņa draugu un līdzgaitnieku izveidotais “Mārtiņa Freimaņa fonds”, ar kura gādību ierīkota Freimaņa piemiņas vieta Misiņkalna kapos Aizputē, sarīkoti vērienīgi dziedātāja piemiņas koncerti Arēnā Rīga, ar kuru palīdzību sniegts būtisks atbalsts bērniem ar invaliditāti dzīvnieku patversmēm un talantīgiem jaunajiem mūziķiem, izdota dzejas grāmata, uzņemta un izdota dokumentālā filma, piemiņas CD un DVD, organizēti labdarības koncerti un veiktas daudzas cita veida aktivitātes, šogad strādā lai sadarbībā ar muzikoloģi Daigu Mazvērsīti sagatavotu grāmatu par Mārtiņu. Tieši Daiga bija viena no pirmajiem radio cilvēkiem, kas 1998.gadā novērtēja grupas “Tumsa” pirmo ierakstus un jau tolaik savos raidījumos atskaņoja Tumsas pirmos ierakstus un preses apskatos rakstīja atzinīgus vārdus par Freimaņa un viņa līdzgaitnieku veikumu. Tas bija laiks, kad vairāki citi mediji un radiostacijas uz Freimaņa daiļradi skatījās vēl ļoti skeptiski.  Lai topošā grāmata būtu pilnīgs stāsts un aptvertu visas dziedātāja dzīves līkločus, grāmatas veidotāji aicina atsaukties tos, Mārtiņa draugus un paziņas, kuriem ir kāds īpašs stāsts, kurš vēl nav ticis izstāstīts, kļūt par grāmatas līdzveidotājiem, šos stāstus nosūtot fondam uz e-pasta adresi:  info@mff.lv

Grāmatu plānots izdot vēl šī gada novembrī Mārtiņos. 

Paralēli grāmatas gatavošanai, Freimaņa fonds, sadarbībā ar “Izdevniecība MicRec” uzsācis vērienīgu darbu pie Mārtiņa Freimaņa dziesmu veltījuma albuma. Izdevēji un fonds plāno uzrunāt Latvijas pazīstamākos populārās mūzikas izpildītājus ar aicinājumu ieskaņot savā versijā kādu no Freimaņa dziesmām, kuru viņš savulaik rakstījis grupām “Tumsa”, “Putnu balle”, “F.L.Y.” vai arī kādam individuālajam izpildītājiem, starp kuriem ir Valters Frīdenbergs, Kārlis Būmeisters, Lauris Reiniks un daudzi, daudzi citi. Pirmā uz aicinājumu jau atsaukusies grupa “Labvēlīgais Tips”, kasplāno ieskaņot dziesmu “Bums”, kura bija iekļauta grupaspašā pirmajā studijas albumā “Putni”, kurš nāca klajā 1998.gadā. 

Taču, apzinoties to, ka Mārtiņam vienmēr ir bijis svarīgi sadarboties ar jaunajiem izpildītājiem, veltījuma albuma veidotāji dos iespēju albumā, konkursa kārtā iekļūt arī 3 labākajiem jaunajiem izpildītājiem, kuri pieteiksies un atsūtīs savu dziesmas demo versiju kādai no Freimaņa dziesmām. Demo ierakstus, lūdzam sūtīt uz e-pasta adresi info@mff.lvlīdz 2017. gada 1. jūnijam. Trīs labākos izvēlēsies fonda izveidotā ekspertu žūrija un tiem tiks segtas dziesmas ieraksta izmaksas, bet pašas dziesmas tiks iekļautas topošajā CD.Papildus informācija un konkursa nolikums drīziumā tiks publicēts Fonda mājaslapā www.mff.lv.

Fonds ir atvērts jaunām idejām! 

Atbalsts Freimaņa mantojuma sakārtošanai, ir ieguldījums valsts un sabiedrības attīstībā, jo visi līdzšinējie fonda realizētie projekti ir reāla šodienas Latvijas mūzikas dzīves sastāvdaļa, bet realizētais atbalsts bērniem ar invaliditāti, atbalstot biedrību “Dižvanagi”, ir ieguldījums visas Latvijas labākā nākotnē. 

 

 

 

Salauztu sirdi gluži kā sagrieztu apelsīnu atpakaļ nesalīmēsi, to sataisa kokteiļos un izdzer svaigu. (M.F.)
Atbalstītāji